Vodohospodáři našli v centru Prahy unikátní objev

Základy rozsáhlé hospodářské budovy z počátku 13. století objevili technici Pražské vodohospodářské společnosti v Rytířské ulici v Praze 1. Unikátní nález odkryli při výkopových pracích před položením nové kanalizace. O cenný objev se postarali archeologové z Muzea hlavního města Prahy.

Obvodové kamenné zdivo, zbytky středověké pece a další artefakty, to vše jen několik metrů pod zemí objevili pracovníci Pražské vodohospodářské společnosti v samotném srdci Prahy. Z unikátního objevu pár kroků mezi Václavským náměstím a Stavovským divadlem se nejvíce radují archeologové. „Už z dřívějších sond v okolí jsme tušili, že zde mohl stát větší objekt. Nález v Rytířské ulici nám potvrdil, že v těchto místech byla mimořádně velká dřevěná hospodářská budova dlouhá zhruba 70 metrů a 8 metrů široká,“ říká archeolog Muzea Hlavního města Prahy Petr Starec.  Mimořádný nález je to i pro vodohospodáře. „Při realizaci investic v centru Prahy se s archeologickými nálezy setkáváme, ale většinou se jedná o pozůstatky výrazně mladší. Základy z 13. století jsou i pro nás unikátní,“ říká generální ředitel Pražské vodohospodářské společnosti Petr Žejdlík.

Místo nálezu ležící přesně na křižovatce ulic Rytířské a Havelské uličky archeologové pečlivě zdokumentovali a odebrané vzorky budou dále zkoumat. “Je to další doklad o podobě někdejšího Havelského města, které se v této lokalitě nacházelo a jehož pozůstatky dodnes ukrývají ve svých základech okolní barokně přestavěné budovy,“ dodává Petr Starec.

 

Pražská vodohospodářská společnost dokončuje v Rytířské ulici výměnu staré kanalizace za novou s větším průtokem. Náklady na obnovu dříve velmi poruchové sítě budou necelé tři miliony korun.



Pražská vodohospodářská společnost a.s.
Bořislavka Centrum, 3. budova

Evropská 866/67, Vokovice, 160 00 Praha 6
Tel: 251 170 202
E-mail: pvs@pvs.cz
Podněty: vasepodnety@pvs.cz
Datová schránka: a75fsn2
Hlášení havárií - PVK, a.s. tel. 840 111 112
Úřední hodiny podatelny:
pondělí – čtvrtek: 08:00 – 16:00 hodin
pátek: 08:00 – 14:00 hodin
Úřední hodiny divize rozvoje
středa: 8:00 - 16:00 hodin
Žádosti o stanoviska / vyjádření ke studiím, záměrům, územním plánům, koncepčním dokumentům a projektovým dokumentacím zasílejte na:
www.vyjadrovaciportal.cz v požadovaném formátu, více informací v sekci pro zákazníky / Jak vyřídím.
PVS