Konec vyplavených domů na Barrandově

Pražská vodohospodářská společnost v těchto měsících provádí zkapacitnění kanalizačního sběrače na Barrandovském sídlišti v Praze 4. Více než dvaceti milionová investice přinese velkou úlevu zejména nájemníkům v okolních panelových domech, kterým se při přívalových deštích dostávala často voda s kanalizace do jejich bytů.

Dvě ohlušující rány dnes ráno prořízly poklidnou atmosféru Barrandovského sídliště. Střelmistr firmy POHL CZ už poněkolikáté v tomto týdnu odpálil část podzemního prostoru, ve kterém je 10 metrů pod zemí uložen kanalizační sběrač o průměru 120 centimetrů. Právě tato část kanalizačního systému byla kamenem úrazu při náhlých přívalových deštích. „Tady šel ten kanalizační odtok, jak se říká, z tlustých do tenkých,“ říká stavbyvedoucí Martin Včelák a naráží tím na situaci, kdy odpadní voda proudila ze dvou potrubí o průměrech 120 a 180 centimetrů do sběrače s o půl metru menším průměrem. Při velkých deštích se stoka zahltila a přebytečná odpadní voda se vracela přípojkami zpět do toalet a koupelen v okolí bydlících nájemníků. Často docházelo i k zaplavování suterénů a sklepů.
Rekonstrukční práce na kanalizačním sběrači by měly do budoucna přinést lidem na Barrandově klid. „Současný nedostatečný průtok zvýšíme tak, že stávající stoku ubouráme do poloviny a její profil zvýšíme na atypický ovál o výšce 270 centimetrů,“ popisuje řešení stavební dozor Pavel Suchý. Odpadní voda tak bude i při velkých dešťových srážkách proudit bez problémů do jednoho z největších spádišť na území hlavního města, které má hloubku kolem 60 metrů. Kompletní rekonstrukce je přitom prováděna bez přerušení provozu.
„Rekonstrukce sběrače na Barrandově je klasickou ukázkou investice, jejíž dopad obyvatelé Prahy bezprostředně pozitivně pocítí.“ říká generální ředitel PVS Petr Žejdlík.
Rekonstrukce byla zahájena v polovině října 2012 a dokončena bude 9. května tohoto roku. Náklady jsou plánovány na necelých 21 milionů korun.Pražská vodohospodářská společnost a.s.
Bořislavka Centrum, 3. budova

Evropská 866/67, Vokovice, 160 00 Praha 6
Tel: 251 170 202
E-mail: pvs@pvs.cz
Podněty: vasepodnety@pvs.cz
Datová schránka: a75fsn2
Hlášení havárií - PVK, a.s. tel. 840 111 112
Prázdninový provoz podatelny:
pondělí – čtvrtek: 08:00 – 14:00 hodin
pátek: 08:00 – 13:00 hodin
Úřední hodiny divize rozvoje
středa: 8:00 - 16:00 hodin
Žádosti o stanoviska / vyjádření ke studiím, záměrům, územním plánům, koncepčním dokumentům a projektovým dokumentacím zasílejte na:
www.vyjadrovaciportal.cz v požadovaném formátu, více informací v sekci pro zákazníky / Jak vyřídím.
PVS