Rekonstrukce vápenného hospodářství na Úpravně vody Želivka zajistila stabilnější kvalitu pitné vody a získala ocenění 6/09

Rekonstrukce vápenného hospodářství největší úpravny vody pro hlavní město, Želivky, kterou vodohospodáři zkolaudovali v květnu loňského roku, zajistila nižší náklady na provoz, stabilnější kvalitu pitné vody a pozitivně ovlivnila dopad na životní prostředí. Vodohospodáři rozdělili stavbu do dvou etap. Druhá část získala na konci května letošního roku pro svůj velký přínos ocenění „Vodohospodářská stavba roku 2008“. „Úpravna vody Želivka zásobuje pitnou vodou některé oblasti Středočeského kraje, kraje Vysočina, ale především Prahu, a to ze čtyřiasedmdesáti procent. V loňském roce vyrobila devadesát čtyři milionů kubických metrů vody při výkonu zhruba tři tisíce litrů za sekundu,“ uvedl Otakar Novotný, generální ředitel Pražské vodohospodářské společnosti a. s. (PVS).

Technologie vápenného hospodářství na Úpravně vody Želivka z osmdesátých let byla již zastaralá a z hlediska stabilního provozu nevyhovovala. Zařízení na dávkování vápenného hydrátu, který se do vody přidává, aby rovnoměrně upravil její pH, bylo ekonomicky náročné. Vodohospodáři tak v roce 2005 přistoupili k rekonstrukci. Stavbu rozdělili do dvou etap. V první části se zaměřili na ne příliš dobře navržená betonová sila pro skladování vápenného hydrátu. „Sila byla dost široká, na dně měla malý spád, a tak v nich zůstávalo velké množství hydrátu, který postupně vlhnul a znehodnocoval se. Byly to až stovky tun vápenného hydrátu, jež jsme nemohli využít,“ vysvětlil Otakar Novotný a dodal: „Do každého sila jsme tedy  postavili úzké ocelové nádrže, které umožnily, aby se celý obsah hydrátu postupně vysypal do dávkovacích zařízení. Výrazně se tak snížila spotřeba vápna.“ Další problém představovaly linky na výrobu nasycené vápenné vody. Původní sytiče již nevyhovovaly a při vyšších dávkách vápna docházelo k zákalu vody. Ve druhé etapě proto vodohospodáři použili lamelové sytiče, které se již dobře osvědčily ve vodárně v Praze -  Podolí. Rekonstrukce skončila v září roku 2007 a v květnu následujícího roku byla zkolaudována. Náklady na kompletní rekonstrukci přesáhly 89 milionů korun. „Úpravna vody je nyní schopná lépe garantovat kvalitu dodávané vody, snížila se spotřeba vápenného hydrátu a o padesát procent poklesly náklady na elektřinu. Navíc se snížilo množství odváženého kalu, takže je technologie daleko šetrnější k životnímu prostředí,“ poznamenal Novotný.

Akciová společnost Úpravna vody Želivka, a. s. přihlásila společně s Pražskou vodohospodářskou společností, a. s., s firmou Hydroprojekt CZ, a. s. a Arko Technology, a. s. rekonstrukci do soutěže Vodohospodářská stavba roku 2008“, kterou pořádá Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) a Svaz vodního hospodářství ČR (SVH) pod garancí Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí ČR. Ocenění získala druhá etapa rekonstrukce vápenného hospodářství, a to v kategorii „Stavby pro zásobování pitnou vodou, odvádění a čištění odpadních vod“ v podkategorii nad 50 milionů korun.



Pražská vodohospodářská společnost a.s.
Bořislavka Centrum, 3. budova

Evropská 866/67, Vokovice, 160 00 Praha 6
Tel: 251 170 202
E-mail: pvs@pvs.cz
Podněty: vasepodnety@pvs.cz
Datová schránka: a75fsn2
Hlášení havárií - PVK, a.s. tel. 840 111 112
Úřední hodiny podatelny:
pondělí – čtvrtek: 08:00 – 16:00 hodin
pátek: 08:00 – 14:00 hodin
Úřední hodiny divize rozvoje
středa: 8:00 - 16:00 hodin
Žádosti o stanoviska / vyjádření ke studiím, záměrům, územním plánům, koncepčním dokumentům a projektovým dokumentacím zasílejte na:
www.vyjadrovaciportal.cz v požadovaném formátu, více informací v sekci pro zákazníky / Jak vyřídím.
PVS